Ustalenia Narady Parafialnej z 2 kwietnia 2017 roku

1. RODZINY JANA PAWŁA II – sprawozdanie:

 • Od grudnia działa Rada Rodziny.
 • Strategiczna kwestią jest tworzenie środowiska rodzin chrześcijańskich naszej parafii.
 • W tym celu po Mikołajkach i kolędowaniu zgłosiło się około 60 rodzin – Rodziny JP2.
 • Rozpoczynamy wspólne rodzinne wyjazdy. Przygotowane są już spływ kajakowy Krutynią 15-18.06 i wakacje w Murzasichle 29.07-13.08. Te wyjazdy :
  • Są dla całych rodzin
  • Towarzyszy im duszpasterz
  • Mają dobre warunki cenowe i jakościowe
  • Na razie zostały ogłoszone mailowo Rodzinom JP2, za tydzień będą ogłaszane w parafii.

2. PIKNIK PAPIESKI 21 MAJA:

 • Robimy na naszym terenie w parku i tylko częściowo na betonie, bo jest to niedziela I Komunii św. i potrzebujemy dużo miejsca na parkingu.
 • Będziemy mieli pomoc ze strony Dzielnicy [uwaga: następnego dnia po naradzie miała miejsce rozmowa ks. Sławka z władzami dzielnicy, które potwierdziły wolę współorganizacji pikniku].
 • W ramach pikniku miałby miejsce pokaz sprzętu wojsk obrony terytorialnej. W związku z wątpliwościami związanymi z charakterem uroczystości itp. głosowaliśmy i podjęliśmy na naradzie decyzję, że zgadzamy się na ten pokaz.

3. PARKING I PROBLEMY ZWIĄZANE Z PARKINGIEM:

 • Na naszym parkingu parkują samochody nie tylko parafian, ale i również samochody spoza parafii w tym transportery firmowe.
 • Według policji złodzieje dzisiaj kradną samochody etapowo, żeby wyeliminować możliwość wpadki w przypadku zamontowanego nadajnika GPS. W tym celu samochód po kradzieży stawiają na małym parkingu i czekają jeden – dwa dni. Jeśli nikt się nie pojawi, zabierają go dalej.
 • Nie mamy możliwości zweryfikować skąd są samochody na naszym parkingu

W związku z powyższym przedyskutowaliśmy następujące rozwiązania:

1. Poza niedzielą zamykamy parking na stałe.

2. Wybieramy formę identyfikacji samochodów

a. stróż

b. szlaban i intercom, lub karty

c. identyfikatory

i podjęliśmy decyzje o zrobieniu identyfikatorów dla użytkowników samochodów korzystających z parkingu w tygodniu:

 • W niedziele, święta i w godzinach nabożeństw parking jest otwarty dla wszystkich, również spoza parafii, bez identyfikatorów.
 • Parafianie zapisani w parafii (podczas wizyty w kancelarii, albo w czasie kolędy, czy wizyty duszpasterskiej) otrzymują na ich prośbę identyfikatory gratis, właściciele samochodów spoza parafii również mogą otrzymać identyfikator po rozpatrzeniu ich prośby przez proboszcza.
 • Informacja o warunkach korzystania z parkingu będzie wywieszona przed wjazdem.
 • Samochody bez identyfikatorów parkujące dłużej niż kilka godzin, będą unieruchamiane za pomocą blokad.
 • Będzie potrzebny jakiś wolontariusz do obsługi kwestii parkingowych.
 • Jeśli identyfikatory nie sprawdzą się, będziemy się zastanawiać nad droższym rozwiązaniem – szlaban i karty.

4. DZIECI NA MSZACH ŚWIĘTYCH:

Kącik Malucha okazał się dobrym rozwiązaniem. Jednak są z nim związane problemy:

 • Przedszkolaki rozrabiają.
 • Na innych Mszach poza 10.00 i 11.30 dzieci przeszkadzają starszym parafianom.

Rozwiązania, jakie przyjęliśmy:

 • Kącik Malucha będzie działał na Mszach niedzielnych o godzinie 10.00 i 11.30.
 • Rozrabiające przedszkolaki na 11.30 mają już swoją Liturgię Słowa z Owieczką Esterką na którą wychodzą do salki po akcie pokuty. Dzięki temu rodziny i dzieci szkolne mogą uczestniczyć w słuchaniu Słowa Bożego i homilii w skupieniu, a przedszkolaki uczestniczą w Liturgii Słowa połączonej ze szkółką niedzielną dostosowaną do ich możliwości koncentracji i przeżywania, po której wracają na Mszę św. do reszty rodziny. Następnym krokiem będzie znalezienie chętnych i wprowadzenie podobnego rozwiązania na 10.00.
 • Jednak, ponieważ nie ma sensu ze względu na małą ilość dzieci obecnych na Mszach wprowadzać powyższych rozwiązań na innych Mszach, likwidujemy Kącik Malucha na innych Mszach niż 10.00 i 11.30 i zapraszamy rodziny z dziećmi szkolnymi na 11.30, ew. rodziny z maluchami na 10.00.
 • Odrzuciliśmy zdecydowaną większością głosów koncepcję „akwarium”, tzn. obudowanego szkłem odrębnego pomieszczenia dla dzieci i mam z nagłośnieniem i klimatyzacją, które zostałoby zrobione w kościele.
 • Na zapleczu w salce naprzeciw wejścia do kościoła zostanie umieszczony dodatkowy głośnik, tak, by rodzice, którzy muszą na jakiś czas opuścić zgromadzenie, by uciszyć, nakarmić, przewinąć dziecko itp. mieli możliwość ciągłego uczestnictwa we Mszy św.

5. PROPOZYCJE NASZYCH PARAFIAN DOTYCZĄCE EDUKACJI:

Omówiliśmy zaproponowane koncepcje parafian:

 • Przedszkole „Leśne”.
 • Punkt przedszkolny i/lub mikroszkoła w module edukacyjnym.
  • Zalety: dodatkowe salki dla parafii dostępne w godzinach wieczornych
  • Problem: koszt i utrzymanie

Zostały one zaaprobowane, przy czym rozwiązania zaproponowane w kwestiach finansowych to:

 • Przedszkole / mikroszkoła płatne
 • Pomoc Wydziału Edukacji
 • Pomoc wojska (sąsiadów parafii) w budowie modułów.
 • Wynajem w godzinach popołudniowych, już po godzinach edukacyjnych np. na kursy języka lub trening sportów dla dzieci.

6. PROBLEMY ZWIĄZANE Z PROJEKTEM TRASY S7:

W związku z nową wersją wariantu trasy S7 przez 7 miesięcy musieliśmy czekać na uzgodnienie z GDDKiA, bez którego nie mogliśmy otrzymać warunków zabudowy, zrobić projektu i rozpocząć budowy kościoła.

Na spotkaniach z GDDKiA uzgodniliśmy, że

 • GDDKiA przenosi planowany na naszym terenie zbiornik retencyjny poza nasz teren,
 • Kaplica pozostaje nienaruszona przez roboty i zostaje zachowana odległość 4 m od granizy robót.
 • Na okres budowy zostaje przejęty przez GDDKiA obszar 5-10 m naszej zachodniej części działki. Po wybudowaniu trasy część terenu 3,5-5 m. pozostaje jako własność autostrady i za niego nam zapłacą.
 • Ten pasek zostanie wykorzystany na drogę serwisową, którą również parafia będzie używać jako drogi dojazdowej.
 • Na czas budowy zostaną zapewnione piesze ciągi komunikacyjne od strony osiedli Widawska i Wolfkego. Po budowie piesza komunikacja z Wolfkego będzie na tunelu, a z Widawskiej i Rosy Bailly wiaduktem nad trasą S7 na ulicy Księcia Bolesława-Widawskiej, z którego będzie zejście na nasz teren.
 • Na tunelu będzie parking z którego będziemy korzystać jako parafia.
 • Zapewnione zostaną ekrany przeciwhałasowe na części trasy przed tunelem.

CO DALEJ Z PROJEKTEM TRASY S7:

 • Czas budowy trasy jest nadal niejasny, nawet jeśli będzie decyzja środowiskowa. Najwcześniej budowa na dzisiejszym etapie uzgodnień może się rozpocząć za 4 lata, ale realnie to rozpoczęcie może być 5-10 lat.
 • Uzgodnienia były niezbędne, bo bez nich nie można było budować. Jesteśmy na etapie spisywania umowy z GDDKiA i zaraz po niej otrzymamy warunki zabudowy i zaczynamy z projektem. W ten sposób jest szansa na rozpoczęcie robót ziemnych jeszcze w tym roku.
 • Mimo uzgodnień budowa trasy S7 nadal nie jest na rękę ani parafii, ani mieszkańcom Bemowa. W związku z tym strategiczną opcją parafii jest wspieranie inicjatyw blokujących na etapie decyzji środowiskowej budowę trasy, interpelacji poselskich z poparciem i podpisami mieszkańców Bemowa do Ministra Środowiska, czy Infrastruktury, itp.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *