Ogłoszenia duszpasterskie 18.04.2021

Dziś: niedziela Biblijna rozpoczynająca Tydzień Biblijny, będący zachętą do częstszej lektury i rozważania Słowa Bożego. To także okazja, abyśmy podziękowali wszystkim, którzy jako lektorzy posługują podczas liturgii proklamując Słowo Boże.

W związku z tygodniem Biblijnym:

  • W poniedziałek o 19.30 Szkoła Biblijna: Słowo Boże, a Pismo Święte
  • We wtorek o 19.15: kończymy katechezy uroczystą Liturgią Słowa, zapraszamy wszystkich, którzy uczestniczyli przynajmniej w kilku katechezach

W najbliższy piątek, 23 kwietnia, przypada Uroczystość Św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. Z racji uroczystości w ten piątek nie ma postu.

Male wyjaśnienie na temat kwestii szczepionek, którą teraz wrogie Kościołowi media i portale wykorzystują, żeby dzielić Polaków, jakoby Kościół w Polsce wbrew opinii Watykanu zabraniał używania szczepionek Astra Zeneca i Johnson & Johnson. Jak pamiętacie, problemem jest to, że do namnażania adenowirusów będących podstawą tych szczepionek wykorzystywano komórki potomne, pochodzące w dalekiej linii (hodowane od ponad 35 lat) z komórek pobranych od zabitych w wyniku aborcji dzieci.

Na początek mały quiz. Przeczytam dwie wypowiedzi, a was poproszę o ocenę, która z nich zabrania używania szczepionki AZ i J&J i która pochodzi od Komisji Etyki KEP, a która od Kongregacji Nauki Wiary. Słuchajcie uważnie.

  1. Kiedy z różnych powodów nie są dostępne szczepionki przeciwko Covid-19 „etycznie nieskazitelne” (…) moralnie dopuszczalne jest stosowanie szczepionek przeciw COVID-19, które wykorzystały linie komórkowe pozyskane z abortowanych płodów w swoich badaniach i procesie produkcyjnym. [W przypadku obecnej pandemii] (…) można korzystać ze wszystkich szczepionek uznanych za klinicznie bezpieczne i skuteczne z pełną świadomością, że odwołanie się do takich szczepionek nie oznacza formalnej współpracy przy aborcji, z której pochodzą komórki, z których zostały wyprodukowane.
  • Wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki i są wprost zobligowani określonymi uwarunkowaniami (np. zawodowymi, posłuszeństwa w ramach określonych zespołów, struktur, urzędów, służb, dla których przeznaczono właśnie te szczepionki) mogą z nich skorzystać bez winy moralnej. Wyjątkowa dopuszczalność tych szczepionek wynika stąd, że ich przyjęcie nie wiąże się z bezpośrednim uczestnictwem w aborcji, nie oznacza jej akceptacji i jej wymuszania (linie komórkowe wykorzystane w produkcji nie powstały na ich zamówienie). (…) Związek między płodem abortowanym i szczepionkami nie jest związkiem formalnym (co miałoby miejsce, jeżeli aborcja byłaby przeprowadzona na zamówienie producenta szczepionek i byłaby wymuszana przez osoby chcące z nich korzystać), ale jest związkiem materialnym (brak związku intencjonalnego i przyczynowego; szczepionkę łączy z aborcją tylko materiał biologiczny z niej pochodzący).

Jak widać, różnicy nie ma żadnej, żadna nie zabrania użycia którejkolwiek ze szczepionek. Pierwsza jest od Kongregacji, druga od KEP. Obie mówią, że jeśli trzeba, a nie ma specjalnie wyboru, spokojnie i bez żadnej winy moralnej można się szczepić AZ i J&J. W innych miejscach te wypowiedzi zachęcają do pamiętania o większym dobru, jakim jest nie tylko dla nas, ale i całego społeczeństwa zaszczepienie się. Podkreślają też dobrowolność szczepienia (nikogo nie można zmuszać) i konieczność zapewnienia uboższym krajom 3-go Świata dostęp do szczepionek. Wniosek: jak zwykle pewne media próbują nami manipulować, żeby szkalować Kościół i dzielić społeczeństwo.

Kwestie ekonomiczne:

  • Taca w przyszłą niedzielę jest przeznaczona na Seminarium Duchowne.
  • Dziękujemy wszystkim wpłacającym na konto parafii. Bóg zapłać!
  • Zachęcamy również do przekazania 1% podatku na rzecz parafii, nr KRS jest na stronie. Ważne, żeby w rubryce cel 1% wpisać „na potrzeby parafii JP2”.