KOŁO PUSZCZY. MUZEALNA JAZDA PO KAMPINOSIE

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie zaprasza na drugą edycję wycieczek rowerowych po Puszczy Kampinoskiej pt. „Koło puszczy. Muzealna jazda po Kampinosie”. Podobnie jak w ubiegłym roku, tak i teraz będzie to forma połączenia wiedzy merytorycznej o prymasie Stefanie Wyszyńskim (mocno związanym z naszą puszczą) z aktywnym wypoczynkiem na łonie natury.

Organizator zaplanował siedem wycieczek rowerowych, które odbędą się 1 maja, 21 maja, 11 czerwca, 25 czerwca, 16 lipca, 6 sierpnia i 27 sierpnia. Trasy będą wiodły przez najbardziej malownicze zakątki Kampinoskiego Parku Narodowego.

Wycieczki rowerowe z naszym muzeum są wyśmienitą okazją do odkrycia mało znanych pamiątek związanych z życiem i działalnością Stefana Wyszyńskiego, a przy tym dają możliwość bliższego poznania drugiego pod względem wielkości parku narodowego w Polsce i to w dodatku usytuowanego tak blisko stolicy.

Pierwsza wycieczka szlakiem miejsc kultu religijnego odbędzie się już 1 maja. Odwiedzimy znane i mniej znane sanktuaria, kościoły i kaplice, a po drodze będziemy delektować się pięknem lokalnej przyrody. Najpierw poznamy fenomen sanktuarium maryjnego w Niepokalanowie oraz dzieje życia jego twórcy – św. Maksymiliana Kolbego. Stamtąd już tylko krok będzie dzielił nas od Puszczy Kampinoskiej, gdzie zatrzymamy się w kościele parafialnym w Lesznie, by zobaczyć m.in. obrazy wybitnego artysty Franciszka Smuglewicza. Później pojedziemy do miejscowości Wiersze, która w czasie powstania warszawskiego była nieformalną stolicą Niepodległej Rzeczypospolitej Kampinoskiej. Następnie zobaczymy sosnę powstańców styczniowych w miejscowości Górki, a na końcu kościół w Kampinosie – drewnianą perłę sakralnej architektury barokowej na Mazowszu. Przejedziemy ok 53 km.

Rejestracja na pierwszą wycieczkę szlakiem miejsc kultu religijnego rozpocznie się 18 kwietnia 2023 r. na stronie internetowej https://mt514.pl/kolopuszczy/. Zgłoszenia przyjmujemy do 28 kwietnia do godz. 15.00. Zapisy na kolejne wycieczki będą uruchamiane na dwa tygodnie przed każdym wydarzeniem pod tym samym adresem.

Ze względów bezpieczeństwa oraz konieczność prezentowania dobrej kondycji fizycznej wyjazdy adresowane są do osób, które ukończyły 18 lat.

Liczba miejsc ograniczona.

Partnerami projektu są: Gmina Leszno, Zespół Sportowo-Rekreacyjny w Lesznie oraz Stowarzyszenie Enjoy Leoncin.