Promocja książki „12 historii o Jezusie, które rzucają nowe światło na rozumienie Ewangelii” ks. Sławomira Abramowskiego

Kochani, w najbliższą niedzielę, 26 listopada o godzinie 11.00, zapraszamy na promocję książki „12 historii o Jezusie, które rzucają nowe światło na rozumienie Ewangeliiks. Sławomira Abramowskiego.

Książkę można też zakupić online tutaj

To książka – cegiełka na budowę pierwszego w Warszawie kościoła dedykowanego św. Janowi Pawłowi II, oraz Centrum Rodziny JP2.

W przeciwieństwie do większości dużych miast w Polsce, Warszawa nadal nie ma kościoła, który byłby dedykowany temu jednemu z największych Polaków w historii. Jest już pozwolenie na budowę, projekt wykonawczy i wykonawca, ale wciąż jeszcze brakuje środków. Stąd powstał pomysł książki – cegiełki, jako jednego z elementów wspierających to dzieło.

Poza tym, że to cegiełka, jest to również książka niezwykła. Niech nas nie zwiedzie jej niewielki, można by rzec – kieszonkowy – rozmiar. To książka ważna, bo pozwala na nowo spojrzeć na ewangeliczne historie i zobaczyć, jak głęboko osadzone w dziejach i tradycji dawnego Izraela układają się w niezwykłą opowieść o relacji Boga do człowieka oraz relacji wierzących do Boga.

Autor, ks. dr Sławomir Abramowski, zanim został proboszczem warszawskiej parafii pod wezwaniem Św. Jana Pawła II i wykładowcą biblistyki w seminarium, przez 12 lat pracował w Izraelu, gdzie ewangelizował i tworzył ośrodki i parafie katolickie. Wtedy też odkrył, dzięki badaniom tradycji Izraela opartej na starożytnych księgach, jak wierzyli Izraelici w czasach Jezusa.

– Byłem już wtedy po doktoracie z teologii biblijnej i znałem się na pracy naukowej, więc z entuzjazmem pogrążyłem się w zagłębianiu tych źródeł i szybko zafascynowało mnie, jak niektóre fragmenty Ewangelii zaczęły jaśnieć zupełnie innym blaskiem – pisze Autor we Wstępie książki.

Efekt tego nowego odczytania ewangelicznych zdarzeń znajdziemy w książce „12 historii o Jezusie, które rzucają nowe światło na rozumienie Ewangelii”. Kolejne rozdziały odpowiadają na pytania m.in. dlaczego Jezus pochwalił nieuczciwego rządcę, dlaczego zabronił mówić trędowatemu o jego uzdrowieniu, co pisał palcem po ziemi, gdy tłum chciał ukamienować jawnogrzesznicę, czy wreszcie dlaczego zmienił imię Szymona na Piotr.

Niektóre z odpowiedzi na tak postawione pytania mogą się okazać dość zaskakujące.

To, co łączy wszystkie te historie, to odczytanie ich na nowo dzięki kontekstowi, który osadza je w tradycji Izraela czasów Jezusa. Dlatego też mogą być bardziej czytelne i zrozumiałe dla człowieka XXI wieku.

Fragment telewizyjnego Kuriera Warszawskiego 20.11.2024

Całkowity dochód ze sprzedaży książki przeznaczony jest na budowę kościoła i Centrum Rodziny Świętego Jana Pawła II w Warszawie.

– Kościół jest zaprojektowany według starożytnej architektury chrześcijańskiej, która wyraża poczucie wspólnotowości chrześcijańskiej – pisze ks. Abramowski w Posłowiach.

Z kolei Centrum Rodziny Świętego Jana Pawła II ma być środowiskiem, w którym będzie tętnił żywy Kościół, w którym każdy znajdzie swoje miejsce, jest chciany, akceptowany i może poczuć się częścią jednej wielkiej rodziny chrześcijańskiej.

Znajdą się tam salki dla wspólnot, tzw. katechumenium, wykorzystywane także jako pomieszczenia do edukacji z niezbędną infrastrukturą dla liturgii, ale też spotkań i warsztatów.

Hasłem przewodnim Centrum Rodziny jest: Żywy człowiek. Żywy Bóg. Żywy Kościół.

Więcej o inicjatywie na stronie www.centrumrodzinyjp2.pl