Terminy przygotowań do Pierwszej Komunii św.
Msza coniedzielna dla dzieci pierwszokomunijnych:
To Msza dla rodzin z dziećmi o 11:30. Po tej Mszy jest przygotowanie do spotkania domowego (książeczkowego) hybrydowo: rodziny obecne na Mszy św. zostają po Mszy, rodziny z różnych względów nieobecne uczestniczą za pośrednictwem Teamsów. Przygotowania nie będą w każdą niedzielę, nie robimy z zasady w święta i długie weekendy, bo dużo ludzi wyjeżdża.
Te spotkania są od 2 X. Msze św., jak i przygotowania prowadzi ks. Michał. Przy ich okazji ks. Michał będzie też przekazywał różne sprawy organizacyjne.
Terminy Pierwszej Komunii św.:
7 maja 2023 – dzieci ze szkoły 341: godzina 10:00 – klasy ACE (tura 1), godzina 12:00 – klasy BD (tura 2)
14 maja 2023 – dzieci ze szkoły 364: godzina 10:00 – klasy AB (tura 3), godzina 12:00 – klasy CD (tura 4)
Po Komuniach przez Biały Tydzień dzieci codziennie są w kościele na Mszy św.
Komunie indywidualne: tura z 24 IV – dzieci uczestniczą w przygotowaniach w terminach tury 1 z wyjątkiem spowiedzi. Rodziny dzieci ze szkół spoza parafii według uznania mogą dołączyć do dowolnej tury.
Terminy Pierwszej Spowiedzi św.:
Piątek 24 marca 2023:
godz. 17:00 – 18:00 klasa A z Andriollego
godz. 18:00 – 19:00 klasa A z Oławskiej
godz. 19:00 – 20:00 klasa B z Andriollego
Sobota 25 marca 2023:
godz. 9:00 – 10:00 klasa C z Andriollego
godz. 10:00 – 11:00 klasa B z Oławskiej
godz. 11:00 – 12:00 klasa D z Oławskiej
godz. 12:00 – 13:00 klasy C i E z Oławskiej
godz. 13:00 – 14:00 klasa D z Andriollego
Nasza sugestia, żeby Pierwsza Spowiedź tak, jak Pierwsza Komunia była dla dzieci pamiętna jako ich uroczystość. Możemy dać im jakieś pamiątki z tej okazji, po Spowiedzi weźcie je na coś, co lubią i świętujcie z nimi tego dnia.
Druga spowiedź będzie bezpośrednio przed Pierwszą Komunią św. w soboty 6 i 13 maja 2023 r.
Rekolekcje dla rodziców:
Adwentowe o Eucharystii: 10 i 11 grudnia 2022, godz. 16:00;
Wielkopostne o Sakramencie Pokuty: 11 i 12 marca 2023, godz. 16:00.
Msze inicjacyjne (w niedziele o 16:00).
tura 1: 20 XI i 22 I;
tura 2: 27 XI i 29 I;
tura 3: 4 XII i 5 II;
tura 4: 15 I i 5 III.
Wtedy, rzecz jasna, nie ma potrzeby uczestniczyć we Mszy o 11:30,.
Egzamin u proboszcza:
w drugim tygodniu po Wielkanocy. Jakie będą pytania, mogą Wam powiedzieć te rodziny, które u mnie się zapisywały do Komunii.
Spotkania bezpośrednio przygotowujące do Komunii:
jedno, lub dwa będą na 2 tygodnie przed Komunią, dwa lub trzy w tygodniu przed Komunią. Dokładne dni dla poszczególnych tur ustalimy po I Spowiedzi.
Sprawy organizacyjne:
Po pierwsze, ważna rzecz: strategicznie my, tzn. księża i katecheci nie decydujemy o rzeczach, które nie należą do kwestii duszpasterskich. O tych sprawach decydujecie Wy, rodzice. Owszem, służymy Wam sugestiami związanymi z doświadczeniem z poprzednich lat, ale ostatecznie to Wy sami decydujecie o strojach Komunijnych, fotografach, kwiatach, dekoracjach, sprzątaniu itp. i organizujecie te rzeczy sami w obrębie swoich tur.
Tak samo jest z finansami: są rzeczy, które będziecie musieli zapłacić, dzieciom warto też kupić pamiątki (o tym dalej), jest też zwyczajem Komunijnym dar ołtarza itp., ale ogarniacie to sami wewnątrz tury i sami się rozliczacie.
Zadania odpowiedzialnych tur:
- Pomost między mną i ks. Michałem a rodzinami z Waszej tury.
- Organizowanie podejmowania ważnych ustaleń wewnątrz swojej tury. Każda tura powinna np. podjąć decyzję na temat strojów komunijnych, załatwić na Komunię fotografa, dekoracje, itp., oraz ustalić, kto z tury się tymi sprawami zajmie.
- Odpowiedzialność za kasę. Można ją oczywiście scedować na kogoś innego z tury.
- Sugerujemy założenie dla każdej tury grupy na WhatsAppie lub Facebooku, albo czymś innym, co Wam pasuje. Przez tą grupę w każdej turze możecie otrzymywać bieżące informacje od odpowiedzialnego tury, wspólnie podejmować decyzje i wymieniać się uwagami.
- Zawsze w tych różnych sprawach i wątpliwościach możecie zasięgnąć języka u rodziców dzieci z ubiegłych lat. W razie takiej potrzeby możemy Was skontaktować z odpowiedzialnymi tur z ubiegłych lat.
Jeśli chodzi o kwestie szczegółowe:
- Stroje Komunijne: Wybieracie sami, my ew. służymy namiarami do firm, które u nas wybrali rodzice w ubiegłych latach, na rynku jest też sporo innych, które możecie sami znaleźć. Sukienki dziewczynek mogą się różnić dodatkami (szal, wianek, torebka itp.), ale z zasady ustalacie jeden fason dla całej tury. Podobnie ubiory chłopców, sugerujemy komże, potem chłopcy mogą ich używać do posługi ołtarza.
- Fotograf: podobnie wybieracie sami. Oczywiście służymy namiarami na fotografów, którzy się sprawdzili w ubiegłych latach.
- Kwiaty i dekoracje: też ustalacie sami. Sugerujemy te same kwiaty i dekoracje tur z tego samego dnia, bo taniej wychodzi, a poza tym trudno je zmienić w ciągu pół godziny przerwy między turami. Jeśli chcecie, przygotowujecie i układacie je sami. Jeśli nie chcecie tracić na to cennego przedkomunijnego czasu, to sugerujemy Wam pomoc naszych parafialnych florystek, które ogarniają kwiaty co tydzień. Oczywiście możecie wybrać inne florystki, ale wtedy prośba, żeby konsultowały dekoracje z nami, albo z naszymi florystkami.
- Sprzątanie: albo sprzątacie sami, albo bierzecie parafialnego sprzątającego, albo kogoś jeszcze innego.
- Prezenty dla dzieci. Normalnie dzieci dostają:
- Różaniec w październiku,
- wręczane w dniu Komunii, albo w czasie Białego Tygodnia:
– obrazek pamiątkowy: możecie wybrać osobno dla swojej tury, albo razem – można kupić gotowy, są w necie, lub hurtowniach dewocjonaliów, te obrazki podpisuje proboszcz, zwykle to 5-7 zł.
– ikonkę z pamiątkowym nadrukiem z tyłu, rekomendujemy złoconą ikonkę z naszą ikoną ołtarzową
– modlitewnik, albo Nowy Testament.
Możecie zdecydować coś zupełnie innego. Koszt prezentów w ub. roku koszt był 42 zł: różaniec 7, modlitewnik 15, obrazek 5, ikonka 15. Trzeba się liczyć z tym, że w tym roku ceny poszły w górę.
- Oprócz tego jest ogólnokościelnym zwyczajem zamówienie intencji Mszalnej za dzieci i dar ołtarza.
- Stypendium mszalne Mszy Komunijnej to jedyne pieniądze dla wszystkich księży zaangażowanych w całoroczne przygotowanie i wszystkie posługi.
- Dar ołtarza: to rzeczy służące całej wspólnocie parafialnej do liturgii, lub do kościoła, wnoszone przez dzieci wraz z darami w czasie Eucharystii Komunijnej. Ustalacie kwotę, ja decyduję o tym, co jest najpotrzebniejsze i ogarniam zakupy, a Wy zwracacie kasę. Np. w ubiegłym roku (oprócz różnych drobniejszych rzeczy) w darze ołtarza był komplet ornatów, oraz relikwiarze, a dwa lata temu kielich i patena do uroczystych Eucharystii.
Zawsze w razie wątpliwości, albo pytań możecie do mnie dzwonić, albo pisać na parafialny numer i adres maila. Odwagi, będzie piękna Komunia!
Ks. Sławek