Aktualności

TRASA S7

W ubiegłym roku, pod koniec sierpnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uznała za preferowany do wykonania wariant II projektu inwestycji budowy trasy ekspresowej S 7. Ten wariant przecina Bemowo od strony lotniska Bemowo, wchodząc przed skrzyżowaniem Powstańców Śląskich i Piastów Śląskich w tunel długości 1,13 km, który przebiegałby pod ogródkami działkowymi, Osmańczyka, Widawską, a  wylot byłby na wysokości garażów na ul. Widawskiej (jakieś 50-100 m. przed rondkiem), a następnie trasą otwartą do ogromnego węzła NS, który ma być wybudowany w pobliżu szkoły na Andriollego na terenie dzisiejszego ITWL, gdzie łączyłaby się ona wiaduktami z trasą S 8. Budowa jest zaplanowana na rok 2020 – 2024.

 

To co na dzisiaj może skutecznie zablokować rekomendowany przez GDDKiA projekt budowy trasy S7 przez Bemowo to decyzja Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Może ona nie wydać zgody środowiskowej i wtedy projekt trafia do kosza. Przed wydaniem decyzji środowiskowej przez RDOŚ mają miejsce konsultacje społeczne. Zostały one ogłoszone przez RDOŚ 25 września, ale realnie dowiedzieliśmy się o nich dopiero w zeszłym tygodniu. Trwają tylko do 25 października br.

W dniu 18.10.2017 r. Zarząd Dzielnicy Bemowo jednogłośnie zatwierdził uchwałę, w której kategorycznie sprzeciwia się budowie trasy S7 w wariancie przechodzącym przez Bemowo. Dziękujemy za to radnym i zarządowi Dzielnicy. Szkoda tylko, że to niewiele daje, z władzami samorządowymi nikt z decydentów się specjalnie nie liczy.

Na decyzję środowiskową mają jednak wpływ mieszkańcy Bemowa, którzy nie chcą budowy trasy, a potem hałasu, przejeżdżających tysięcy TIR-ów, korków, spalin, które najbardziej zaszkodzą dzieciom – wyloty tunelów wypadają przy szkołach na Andriollego i nieopodal Zachodzącego Słońca, a rury wentylacyjne przy boisku szkoły na Oławskiej, w sumie to około 3 tys. dzieci. No i tak się składa, że ci, których najbardziej to wszystko dotknie, należą w większości do naszej parafii, którą w dodatku trasa przetnie pośrodku powodując sporo problemów.

Wystarczy, że już S8 przechodzi przez Bemowo. Nie ma chyba innej dzielnicy w Polsce, czy nawet w Europie, w której pośrodku osiedli mieszkalnych krzyżowałyby się dwie wielkie międzynarodowe arterie szybkiego ruchu.

Po prostu zablokujmy ten słaby projekt.

Co zatem trzeba zrobić?  Trzeba złożyć własną opinię do RDOŚ – tylko do środy 25 października.

Im więcej będzie negatywnych opinii w sprawie S7 do RDOŚ, tym lepiej. Jakieś 80 tys. wystarczy 🙂 W związku z tym udostępniamy też tutaj: argumenty do wykorzystania w opinii, oraz wzory pisma. Trzeba je napisać po swojemu, albo z gotowca. W tej zakładce znajdziecie gotowiec z którego wystarczy wykreślić co Wam się nie podoba i dodać, co chcecie. Ważne jest, że na każdym będzie imię, nazwisko i adres. I jeszcze jedna uwaga: każda opinia dla swojej ważności musi być sygnowana tylko przez jedną osobę indywidualnie, nawet w obrębie danej rodziny. Kilka podpisów na jednym arkuszu RDOŚ traktuje jako jeden głos.

  1. Można opinie wysłać mailowo: warszawa@rdos.gov.pl , albo
  2. Przy parafii w niedzielę będzie specjalna skrzynka, do której będzie można wrzucić te pisma, żebyście nie musieli sami jeździć na Sienkiewicza 3, ktoś zaufany od nas zawiezie wszystko razem. Takie skrzynki są też w administracji SM Wola i w Urzędzie Dzielnicy Bemowo.

Podobną akcję prowadzi Spółdzielnia Mieszkaniowa Wola https://smwola.com.pl/index.php/traza-s7

Poniżej gotowe wnioski o blokadę trasy:

https://smwola.com.pl/index.php?option=com_attachments&task=download&id=601

https://smwola.com.pl/index.php?option=com_attachments&task=download&id=600

Nasz wniosek: wniosek o rezygnację z trasyS7

 

Przekażcie tę wiadomość innym, waszym rodzinom itp., nie muszą być sami Bemowiacy, liczą się głosy w opinii. Trochę szkoda, że to się wszystko dzieje akurat w czasie naszych przygotowań do odpustu, ale musimy działać, nie ma innego wyjścia – ostateczny termin składania opinii do RDOŚ mija już w najbliższą środę.