Ogloszenia parafialne 6 marca 2022

Dziś

 • niedziela inwestycyjna, serdeczne dzięki za wszystkie ofiary naszym darczyńcom, w których intencji dziś celebrujemy Mszę św. o 10.00. Update budowlany: po rozmowie z kardynałem podjęliśmy jego sugestię, że czekamy z rozpoczęciem budowy do jesieni. Z dwóch przyczyn: jedna to obecna duża niestabilność cen stali i betonu (a my mamy przede wszystkim właśnie do zrobienia fundamenty), druga to wojna i potrzeba odpowiedzi na bieżące, związane z nią wyzwania duszpasterskie, lub socjalne np. te związane z uchodźcami itp.;
 • 16.00 Spotkanie dla Bierzmowanych w ubiegłą sobotę;
 • 17.00 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym ks. Piotra.
 • Jeśli ktoś nie mógł być obecny w Środę Popielcową, a chciałby przyjąć posypanie popiołem głowy na znak pokuty i nawrócenia, to może to zrobić po Mszy św. na zakrystii.

W tygodniu:

 • We wtorek Dzień Kobiet. Wszystkim Paniom składamy najlepsze życzenia: świętości, Bożego błogosławieństwa, oraz dużo zdrowia, szacunku i ludzkiej życzliwości.
 • We czwartek świątynia naszej unijnej parafii MBKA będzie wielkopostnym kościołem stacyjnym, szczegóły na ich stronie.
 • W piątek u nas Droga Krzyżowa dla dzieci o 17.15, dla dorosłych o 19.15 z rozważaniami przygotowanymi przez ofiary wojny na Ukrainie.

Za tydzień:

 • taca przeznaczona jest na Seminarium Duchowne.
 • Druga niedziela wielkiego postu Ad Gentes to dzień modlitwy postu i solidarności z misjonarzami. Zbiórka do puszek na rzecz dzieła pomocy misjonarzom Ad Gentes.
 • O 14:00 odbędzie się koncert gitarowy naszego parafianina Franciszka Wiśniewskiego. Dochód z koncertu przeznaczamy na potrzeby rodzin uchodźców ukraińskich w naszej parafii.
 • Jest to również Święto Papieskie i dziewiąta rocznica wyboru papieża Franciszka na stolicę Świętego Piotra. Z tej racji w poniedziałek 14 marca o godzinie 17:30 w Świątyni Opatrzności Bożej zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta w tej intencji – będzie przewodniczył nuncjusz. Na tą mszę zaproszeni są delegaci księży i wspólnot.

Zapraszamy na kurs Nowe Życie mający odbyć w weekend 18-20 Marca. Kurs Nowe Życie skierowany jest do osób, które chciałyby się przekonać czym jest Boża Miłość, doświadczyć Zbawienia, czy przyjąć Dary jakie Bóg dla Nich przygotował. To cudowny weekend pełen niespodzianek i aktywnych form ewangelizacji. Na kurs zapraszamy osoby pełnoletnie. Więcej informacji o zapisach na ulotkach oraz plakacie na drzwiach wejściowych kościoła lub bezpośrednio u Ks. Darka.

UCHODŹCY UKRAIŃSCY W NASZEJ PARAFII

Trwa wojna, codziennie po Mszy wieczornej modlimy się o Bożą pomoc dla walczących Ukraińców. Oni twierdzą, że rzeczywiście czują to nasze modlitewne wsparcie. Jako parafia uznaliśmy, że najwięcej dobra możemy zrobić, przyjmując do domów naszych wierzących rodziny uchodźców ukraińskich. Chcielibyśmy, żeby mogli się poczuć w naszej parafii jak w wielkiej rodzinie wierzących. Już rozlokowaliśmy po naszych rodzinach 5 rodzin + 2 singli, w sumie 18 osób. Doświadczenie tych rodzin, u których są „nasi” uchodźcy jak na razie jest bardzo dobre, ci ludzie są bardzo wdzięczni za pomoc i bardzo dzielni w sytuacji kruchości i upokorzenia, a ci którzy ich przyjęli są również zadowoleni.

Do wtorku planujemy przyjąć kolejne 5 rodzin. Dzieci pójdą do szkoły na Oławskiej, gdzie dyrekcja już się na to zgodziła. Dla starszych będzie kurs języka polskiego u nas w parafii. Chcielibyśmy im też pomóc w znalezieniu pracy i stanięciu na nogi.

W związku z uchodźcami mamy zatem następujące ogłoszenia:

 • Jeśli są jeszcze inne rodziny, lub osoby, które mogłyby przyjąć pod swój dach rodzinę uchodźców, albo pojedynczą osobę na kilka tygodni – prosimy o zgłoszenie się.
 • Część z uchodźców chciałaby wynająć mieszkania odpłatnie. Może ktoś ma mieszkanie do wynajęcia, a się nie ogłaszał?
 • Są też przypadki, gdy ci ludzie potrzebują tylko kilku noclegów – bo jada lub lecą dalej, np. do Niemiec, lub Kanady i potrzebują lokum tylko na czas załatwienia biletów i formalności. Może ktoś z naszych parafian ma możliwości, aby pomoc w takiej sytuacji?
 • Może ktoś ma pracę dla uchodźcy, albo wie, gdzie można by ją znaleźć?
 • Potrzebujemy też chętnych wolontariuszy do pomocy. Np. koordynacji naszych działań z organizacjami pozarządowymi („naszym” uchodźcom brakuje odzieży, koców, artykułów szkolnych dla dzieci itp., a dużo organizacji robi zbiórki). Trzeba im pomóc w znalezieniu pracy. Czasem potrzeba pomocy psychologicznej. Mamy jeszcze przyjmować inne rodziny. Chcemy też zorganizować zbiórkę artykułów medycznych, żywności, środków czystości itp. do wysłania na Ukrainę w transporcie organizowanym przez ambasadę ukraińską. Każdy może być w czymś pomocny. Dobrze, żeby powstała taka ekipa odpowiedzialna za uchodźców i pomoc Ukrainie. Jak zwykle kiedy chodzi o nowe wyzwania, przynajmniej na początku lepiej jest kiedy proboszcz sam koordynuje, ale potem dość szybko Bóg wzbudza charyzmaty wśród naszych wierzących, którzy później robią wszystko znacznie lepiej J

Te wszystkie możliwości prosimy zatem zgłaszać osobiście po Mszach św., w kancelarii, lub mailowo.

Kto nie może się teraz zaangażować, nie szkodzi, dziś działają jedni, a on wejdzie do akcji, kiedy Bóg w przyszłości da nam inne wyzwanie. Wtedy będzie okazja działać i zrobi on dużo dobra, a teraz niech wspiera te nasze wspólne działania modlitwą. A jeśli ma możliwość – finansowo, wrzucając do puszki dla ubogich, albo przelewem na konto parafii, z dopiskiem, że to na uchodźców.

A propos pieniędzy na ten cel: w ubiegła niedzielę i w Środę Popielcową do puszek w ramach zbiórki Caritasu na potrzeby ofiar wojny na Ukrainie zebraliśmy prawie 24 tys. zł., te pieniądze już przekazaliśmy.

Podajemy też link do strony Dzielnicy Bemowo nt. pomocy uchodźcom: Pomoc dla Ukrainy – Bemowo (um.warszawa.pl)