Ogłoszenia parafialne 12 luty 2023 r.

Budowa:

  • Czekamy na wiosnę i zaczynamy  – rozpoczęliśmy konkurs na wykonawcę zjazdu.
  • Te leżące drzewa do zasadzenia to nie nasze, składuje je u nas firma, która zajmuje się zielenią, możliwe, ze je odkupimy, ale to będziemy wiedzieć dopiero po definitywnym ustaleniu nasadzeń zastępczych.

Finanse:

Raport finansowy za styczeń podany na tablicy.

Kończymy pierwszy etap budowy, jakim jest proces projektowy i pozwolenie na budowę. Wchodzimy w etap konkretnych robót budowlanych. Chcieliśmy z tej okazji z naszą Rada Budowlaną i Finansową zrobić spotkanie dla wszystkich parafian, 5 marca o 17:00. Bardzo nam zależy na pełnej transparentności kwestii budowy i finansów, zrozumiałe, że te kwestie wzbudzają pytania i chcemy na te wszystkie pytania wyczerpująco odpowiedzieć. Co mamy wybudować, jak długo to zajmie, ile to ma kosztować, co już zostało zrobione i za ile. Jak zamierzamy to sfinansować. Musicie to wszystko wiedzieć, bo potem będą kwasy.

Np. już po ogłoszeniach w poprzednią niedzielę słyszałem wątpliwości w kwestii dlaczego taki drogi ten projekt. Po pierwsze, nie bójcie się, staramy się być oszczędni w budowie. Nasz dom parafialny – przedszkole 300 mkw (z 5 łazienkami, kuchnią, zmywarnią, pompą cieplną i ogrzewaniem podłogowym) kosztował nas z wyposażeniem około 800 tys., tyle co mieszkanie 70 m2 w bloku. Wart jest dziś około 2,2 – 2,5 mln. Po drugie: takie są ceny. Kiedy buduje się nieskomplikowany domek o jakichś 250 m powierzchni, koszt całości projektu to 4-5% kosztów inwestycji, chyba, że się kupuje gotowy projekt sztampowy, wtedy taniej. Przy dużej, ale prostej budowie np. bloku mieszkalnego to koszt ponad 6%. W wypadku skomplikowanej budowy, jak kościół, koszt projektu to około 8-10% całości inwestycji w zależności od złożoności rozwiązań architektonicznych. Od tego, jak jest dobrze zrobiony projekt zależy potem cała budowa. W naszej i sąsiedniej diecezji jest kilka kościołów, które po 20-30 latach budowy nie są jeszcze oddane do użytkowania, albo już są remontowane. Po trzecie: to tak naprawdę 3 projekty: koncepcyjny, budowlany (potrzebne do pozwolenia na budowę) i wykonawczy wielobranżowy – dla wykonawcy. My z Radą Budowlaną zrobiliśmy konkurs, z około 10-tki oferentów, którzy podjęli się projektowania sakralnego, wyłoniliśmy 4 biura projektowe, które były profesjonalne i w miarę tanie, po wielu pytaniach i rozmowach z nimi wybraliśmy AREA. 

Moi drodzy, takich kwestii do wyjaśnienia jest więcej, a zatem zapraszamy wszystkich zainteresowanych na to spotkanie, 5 marca w niedziele po feriach o 17:00.

Zachęcamy do wpłacania 1,5% na rzecz parafii: numer KRS podany na tablicy ogłoszeń. Koniecznie trzeba dopisać: „na cele parafii JP2”. W ubiegłym roku to był kwota ponad 20tys, to prawie tyle, co miesięczna taca.

Przepraszamy dzieci i rodziców za aniołka z szopki. Nie zauważyliśmy, że się zepsuł…

Serdeczne Bóg zapłać za wszystkie ofiary na rzecz parafii i budowy.

Dziś jeszcze:

  • W związku z wczorajszym Dniem Chorego dziś udzielamy Sakramentu Chorych po każdej Mszy. Tego Sakramentu udziela się osobom chorym na poważne choroby, mogące stanowić zagrożenie dla życia, oraz osobom w podeszłym wieku. Pozostawiamy Wam decyzję. [Ten Sakrament gładzi grzechy, ale dobrze się wcześniej wyspowiadać]. Ci, którzy pragną przyjąć sakrament podchodzą bez nakryć głowy i z wyciągniętymi rękami. Wpisuja się na listę i podchodzą do przyjęcia.
  • W związku z tragicznym trzęsieniem ziemi, jakie nawiedziło w ostatnim czasie Turcję i Syrię, dziś po każdej Mszy św. zbieramy do puszek ofiary dla poszkodowanych w wyniku tej tragedii.
  • Zakończyliśmy planową kolędę, jeszcze zostało nam około 60 rodzin, które z powodu choroby, czy wyjazdów poprosiły o dodatkowy termin, oraz parafianie spoza naszego terenu. Po feriach szczegóły pokolędowe.