Ogłoszenia parafialne 19.03.2023

Dzisiaj:
Nabożeństwo Gorzkich Żali o 17.:15
W tygodniu:
Jutro:przeżywać będziemy liturgiczną Uroczystość św. Józefa. Zapraszamy na msze św. szczególnie mężczyzn.
Rada Konferencji Episkopatów Europy wystąpiła z inicjatywą modlitewną „Łańcuch eucharystyczny”. W związku z tym, 20 marca Kościół w Polsce będzie modlił się o dar sprawiedliwego pokoju na Ukrainie.

W każdą środę od godz. 10.00. do 12.00 zapraszamy na spotkania Matecznika wszystkie mamy, które obecnie są w domu z dziećmi, oraz te, którym temat macierzyństwa i wychowania dzieci jest bliski. Spotkania odbywają się w salce obok Zachrystii. Celem spotkań jest wsparcie mam w ich codziennych zmaganiach poprzez wzajemną pomoc, wymianę doświadczeń oraz spotkania z ekspertami w pomocnych dziedzinach. 

W piątek: 
Drogę Krzyżową o 17:15 prowadzi szkoła i przedszkole Jan Pawełek, które zapraszają nie tylko dzieci, ale całe rodziny. Prosimy o przyniesienie ze sobą krzyża z Waszego domu.
Po Mszy wieczornej Droga Krzyżowa dla dorosłych, a Mężczyźni Świętego Jana Pawła II zapraszają na trochę dłuższą Nocną Drogę Krzyżową parafii Świętego Jana Pawła II (dawniej nazywaliśmy ją ekstremalną). Rozpoczęcie o 18:30 msza święta wyruszamy około 19:20, trasa 18,5 km na 6 godzin do archikatedry i z powrotem przez Bielany Żoliborz Stare Miasto i Wolę.

W sobotę (25 marca) Uroczystość Zwiastowania Pańskiego i Dzień Świętości Życia. Przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego złożymy na Mszy Św. o godz. 9:00. 

Rekolekcje dla rodziców dzieci 1-Komunijnych odbędą się w sobotę i niedzielę 25-26 marca o 16:00.
Rekolekcje dla dorosłych odbędą się od poniedziałku 27 marca i trwać będą do środy. Poprowadzi je ks. Grzegorz Wawrzyniak proboszcz parafii w Riwne na Ukrainie.
 

Drodzy Rodzice, jeśli szukacie wspaniałego przedszkola dla swojego dziecka, to zapraszamy na spotkanie dla rodziców we wtorek, 28 marca o godz. 18.00. Trwa rekrutacja do Jana Pawełka, a o wszystkim opowiemy podczas spotkania: jak wygląda dzień w przedszkolu, dlaczego mamy grupę zróżnicowaną wiekowo, jakie wartości nam przyświecają. Obowiązują zapisy na spotkanie, a szczegóły na plakacie.
Trwa również rekrutacja do naszej grupy szkolnej, w której uczą się u dzieci od 1 do 3 klasy szkoły podstawowej. Zapraszamy na spotkanie informacyjne w najbliższy czwartek, 23 marca, o godz. 18.00.Opowiemy o naszych wartościach, sposobie pracy, celach edukacyjnych i o tym, co dla nas istotne w pracy z dziećmi. Odpowiemy na wszystkie Państwa pytania dot. poszczególnych aspektów funkcjonowania, a dzieci spędzą ten czas z nauczycielem. Obowiązują zapisy na spotkanie, szczegóły na plakacie. Planujemy jeszcze jeden termin spotkania: 30 marca o godz. 18.00, jeśli będzie wielu zainteresowanych.

OŚWIADCZENIE PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI W ZWIĄZKU Z PUBLIKACJAMI DOTYCZĄCYMI METROPOLITY KRAKOWSKIEGO KARD. KAROLA WOJTYŁYŚwięty Jan Paweł II to jeden z najwybitniejszych papieży i największych Polaków. Jego papieskie przepowiadanie, apostolskie wizyty, a także wysiłki dyplomatyczne przyczyniły się do wzrostu duchowego milionów ludzi na całym świecie. Dla nich Papież Polak był i pozostaje moralnym punktem odniesienia, nauczycielem wiary, a także orędownikiem w niebie.
W tym świetle szokujące są próby zdyskredytowania jego osoby i dzieła, podejmowane pod pozorem troski o prawdę i dobro. Autorzy tych dyskredytujących głosów podjęli się oceny Karola Wojtyły w sposób stronniczy, często ahistoryczny, bez znajomości kontekstu, bezkrytycznie uznając tworzone przez Służby Bezpieczeństwa dokumenty za wiarygodne źródła. Nie wzięli przy tym pod uwagę istniejących raportów i opracowań, które rzetelnie ukazują jego słowa i czyny. Członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski już raz podkreślili (18 listopada 2022 roku), że medialny atak na kard. Karola Wojtyłę, a następnie Papieża Polaka i jego pontyfikat ma swoje głębsze przyczyny.
Chciałbym w tym miejscu wyrazić moje serdeczne podziękowanie tym wszystkim, którzy w ostatnim czasie bronią dziedzictwa i osoby św. Jana Pawła II, który m.in. przyczynił się do wyzwolenia Polski i innych państw spod sowieckiego komunizmu.
To właśnie poczynając od decyzji Jana Pawła II, Kościół podjął zdecydowany wysiłek powołania struktur i opracowania jednoznacznych procedur, by zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży, należycie ukarać winnych przestępstw seksualnych, a przede wszystkim wspomóc osoby skrzywdzone. Wydając dokument Sacramentorum sanctitatis tutela dla całego Kościoła, który uznaje krzywdę wyrządzoną dziecku w sferze seksualnej za jedno z najcięższych przestępstw, Jan Paweł II zobowiązał wszystkie episkopaty świata do wprowadzenia szczegółowych norm postępowania w takich przypadkach. Była to decyzja ze wszech miar bezprecedensowa i przełomowa.
Obrona świętości i wielkości Jana Pawła II nie oznacza, oczywiście, twierdzenia, że nie mógł on popełniać błędów. Bycie pasterzem Kościoła w czasach podziału Europy na Zachód i blok sowiecki oznaczało konieczność mierzenia się z niełatwymi wyzwaniami. Trzeba też być świadomym tego, że w tamtym okresie obowiązywały, nie tylko w Polsce, inne niż dzisiaj prawa, inna była świadomość społeczna i zwyczajowe sposoby rozwiązywania problemów.Wzywam zatem wszystkich ludzi dobrej woli, by nie niszczyć wspólnego dobra, a do takiego należy niewątpliwie dziedzictwo Jana Pawła II. Polacy winni pamiętać o błogosławieństwie, jakie Opatrzność dała nam za sprawą tego Papieża.

Warszawa, 9 marca 2023 roku

Abp Stanisław Gądecki
Metropolita Poznański