Ustalenia Rady Parafialnej 23. 09.2018

USTALENIA RADY PARAFIALNEJ 23 WRZEŚNIA 2018 R.

 

DUSZPASTERSTWO:

Od października w naszej parafii drugim rezydentem będzie ksiądz Piotr.

Eksperymentalnie, w połowie października, wprowadzimy dodatkową Mszę Św. o 17.30. Po dwóch miesiącach zobaczymy, jakie będą tego owoce i zdecydujemy co dalej.

Od października wprowadzamy w piątki o 15.00 Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Ponieważ często będzie brakowało kapłana na tej modlitwie, trzeba będzie ustalić świeckich prowadzących tę modlitwę.

Nabożeństwa Majowe będziemy robić na zewnątrz kościoła w różnych miejscach (zagajnik dębowy w rogu między Obrońców Tobruku i Księcia Bolesława; zagajnik brzozowy po prawej stronie od wjazdu; przy grocie),  przygotowanych na bieżąco. Majowe będziemy odprawiać w formie śpiewów maryjnych i Litanii, a potem przed Mszą wchodzimy do kościoła na adorację Najświętszego Sakramentu.

Nowenna do Najświętszej Marii Panny ze śpiewami będzie na zewnątrz (przy grocie), z wyjątkiem tych dni, kiedy będzie za zimno. Chcemy też wprowadzić Apel Jasnogórski przy grocie. Grota maryjna będzie wybudowana na jesieni.

Prośby polityków o spotkania przedwyborcze na naszym terenie i w ogóle podejście do kwestii wyborów – zdecydowaliśmy, że pozostajemy przy etosie najbardziej apolitycznej parafii w Warszawie.

 

BUDOWA I INFRASTRUKTURA PARAFII:

Zakończyliśmy dom parafialny, teraz rejestrujemy przedszkole i startujemy od października. Przedszkole będzie działać do 17-18, a potem salki będą wykorzystywane na potrzeby parafii przez wspólnoty i duszpasterstwo młodzieży.

Projekt kościoła jest już poprawiony i przystępujemy do robienia projektu budowlanego. Mamy nadzieję zacząć budowę kościoła na wiosnę.

Trasa S7: aktualnie został ogłoszony przetarg na koncepcję programową. W przyszłym roku ma być ogłoszony przetarg na projekt i budowę. Wtedy, gdy będzie procedowana decyzja wojewody na ZRID będzie moment, żeby wpłynąć na GDDKiA, żeby zrobiła ekrany na wylocie z tunelu na Widawskiej, albo przedłużyła tunel i we właściwy sposób zrobiła wentylowanie tunelu. Może się jeszcze wydarzyć, że RDOŚ nie odrzuci odwołań od decyzji środowiskowej i to zmieni całą sytuację. Tak więc, nic pilnego się nie dzieje, ale niezależnie zapadła decyzja, że powstanie parafialna rada ds. trasy S7, w skład której wejdą osoby najbardziej zorientowane w tej kwestii, oraz prawnicy i inżynierowie, którzy będą trzymać rękę na pulsie i dawać znać całej parafii, co i kiedy trzeba robić.

Parking – zrobimy odrębne spotkanie z ludźmi, parkującymi na naszym terenie, dotyczące ew. ochrony pojazdów i szlabanu.

 

DZIAŁANIA SOCJALNE PARAFII:

Zgłosiły się nowe osoby do fundacji. W ramach Fundacji chcemy otworzyć projekt „Trzeźwa Parafia”, o którym na bieżąco będziemy informować parafian.

Chcemy otworzyć Poradnię parafialną, gdzie byłaby możliwość uzyskania porady prawnej, porady w zakresie pracy, uzależnień, czy przemocy w rodzinie, Jesteśmy otwarci na obecność w poradni lekarzy, czy dietetyczki.

Terminarz działań duszpasterskich i imprez rodzinnych ustalony na spotkaniu Rady Rodziny wywieszony jest na tablicy ogłoszeń, będzie też na stronie.