Jakie zmiany w związku z zarazą COVID-19 będą miały miejsce w naszej parafii?

Przede wszystkim pamiętajmy, że „tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach”, cytując słowa naszych biskupów. Tym niemniej nie chcemy być nonszalanccy wobec anioła zarazy i w związku z tym wprowadzamy pewne zmiany w funkcjonowaniu naszej parafii.
Na okres do Wielkiego Tygodnia (potem zobaczymy, co dalej) zostaje udzielona dyspensa od przykazania kościelnego „w niedzielę i święta we Mszy św. nabożnie uczestniczyć”. To znaczy, że nie zaciągając żadnej winy grzechu mogą nie przyjść na Mszę niedzielną następujący wierni:
· Osoby powyżej 60 roku życia
· Osoby przeziębione, lub z objawami infekcji – te szczególnie prosimy o pozostanie w domu.
· Dzieci i młodzieży oraz ich dorośli opiekunowie
· Osoby, które czują obawę przed zarażeniem
Te osoby zapraszamy do uczestniczenia we Mszy św. transmitowanej telewizyjnie i do przyjęcia Komunii św. duchowo.
Osoby, które przyjdą na Mszę św., informujemy o następujących zmianach w niedzielnym funkcjonowaniu parafii:

· W kaplicy siadamy co drugie miejsce, według systemu opisanego na wywieszce przed kościołem.

· Większość wiernych będzie uczestniczyć we Mszy św. na świeżym powietrzu – przed kaplicą będą ustawione dodatkowe ławki. W związku z tym większa część parkingu przed kaplicą będzie wyłączona z użytkowaniaprosimy kierowców o przestawienie samochodów. Samochody niesubordynowanych kierowców zostaną odholowane. Drzwi do kaplicy będą stale otwarte, prosimy ich nie zamykać. W ten sposób umożliwiamy zgromadzonym na zewnątrz lepszą widoczność i nie dotykamy klamek.

· Spowiedź nie będzie się odbywała jak zwykle w konfesjonałach zamkniętych, ale przenośnych, otwartych, stojących przed prezbiterium.

· Woda święcona będzie wymieniana przed każdą Mszą, ale pamiętamy, że z przeżegnania się wodą święconą można równie dobrze w ogóle zrezygnować.

· Znaku pokoju będziemy sobie udzielać bez podawania dłoni.

· Księża i szafarze przed udzielaniem Komunii św. wiernym będą dodatkowo dezynfekować ręce.

 

· Komunia Św. będzie udzielana pod jedną postacią i na rękę – szczegóły takiej formy przyjmowania Ciała Pańskiego wyjaśnimy w homilii. Można również przyjąć Komunię św. tylko duchowo.

· Komunię św. można również przyjąć, nie uczestnicząc w całej Mszy.

 

W najbliższą niedzielę zweryfikujemy, czy ilość wiernych na Mszach św. obniży się na tyle, że nie będzie już potrzeby zwiększenia liczby Mszy niedzielnych, tak, by zapewnić warunki uczestnictwa godne i wypełniające kryteria sanitarne.
Na ten trudny okres zarazy będą jeszcze inne zmiany:
· Nie będzie rekolekcji szkolnych, ani rekolekcji dla dzieci i młodzieży w parafii. Jeszcze nie zdecydowaliśmy, co z rekolekcjami dla dorosłych.
· Nie będą się odbywały spotkania:
· Kandydatów do Bierzmowania,
· Dzieci (i ich rodziców) przygotowujących się do I Komunii św.,
· Scholi dziecięcej. Schole dorosłe – decydujcie sami, według waszego rozeznania.
W tygodniu kaplica będzie otwarta od rana do wieczora, więc można przychodzić na modlitwę osobistą. Szczególnie zapraszamy na Koronkę do Miłosierdzia Bożego i śpiew suplikacji o 15.00, każdorazowo pamiętając o regułach siadania w ławkach z zachowaniem właściwego odstępu.
Uznajemy, że Bóg dając nam ten trudny czas chce nas zaprosić do zwiększenia aktywności naszego duszpasterstwa w internecie. Kiedyś, zanim powstała nasza kaplica, miał miejsce projekt „Wirtualnej Parafii”, do którego, jak się wydaje, Bóg nas zaprasza, byśmy wracali. Dlatego serdecznie prosimy wszystkich naszych informatyków, designerów stron www, blogerów, operatorów kamer, montażystów itp. o przemyślenie swoich możliwości uczestnictwa w tym projekcie. Jak chcielibyście widzieć naszą parafię w sieci i mediach społecznościowych? Piszcie na parafia.bemowo@gmail.com