Ogłoszenia parafialne, 18 X 2020

Dziś: Warszawa znalazła się w czerwonej strefie:

 • Według rozporządzenia 7 m2 na osobę w kaplicy w czasie zgromadzenia religijnego może przebywać 52 osoby oprócz przewodniczącego. To znaczy w praktyce że na jedną ławkę siada jedna osoba w kościele
 • Ze względu na tak mało możliwość uczestnictwa we mszy świętej wprowadzamy na czas czerwonej strefy dodatkowe msze święte, jedna z nich będzie o 7:00 rano a druga o 16:00
 • Więcej osób może natomiast przebywać na zewnątrz, ale trzeba zachowywać odstęp półtora metra. W związku z czym postawiliśmy więcej ławek na zewnątrz w odległości trochę większej niż półtora metra. Wyregulowaliśmy też te dwa nowe głośniki, tak żeby nie przeszkadzały okolicznym mieszkańcom natomiast były dobrze słyszalne w czasie mszy.
 • W związku z celebracja mszy niedzielnych jest zatem prośba żeby na msze poranne o 7:00 i o 8:30 nie przychodziły rodziny z dziećmi. Zostawmy te msze dla starszej części naszych parafian tak by mogli przyjść i czuć się bezpieczni w czystym, bezwirusowym kościele, gdzie nie ma ryzyka zakażenia się od dzieci.
 • Nasz biskup kardynał Nycz na nowo przywrócił dyspensę od uczestnictwa we mszy świętej w czasie epidemii koronawirusa. Czyli jeśli ktoś nie uczestniczył we mszy świętej niedzielnej na żywo w kościele nie ma żadnego grzechu.
 • Zapraszamy natomiast do uczestnictwa we mszy świętej online. W tym celu na nowo wracamy do transmisji wszystkich mszy niedzielnych oraz mszy wieczornej w dni powszednie.
 • W dni powszednie na prośbę naszych parafian będziemy również transmitować nabożeństwo różańcowe i w najbliższym tygodniu po różańcu również nowennę do świętego Jana Pawła II. Wracamy również do Słowa na Każdy dzień.
 • Niestety wiele wskazuje na to że uczestnictwo w tygodniu przed i samym odpuście za tydzień również będzie dla większości naszych parafian online.
 • Odwołaliśmy Rocznice I Komunii św. – odbędzie się po odwołaniu czerwonej strefy.
 • Odwołaliśmy też spotkania rodzin przygotowujących się do przyjęcia w maju przez dzieci I Komunii – przechodzimy na wariant zdalny.
 • Odwołaliśmy spotkania kandydatów do Bierzmowania. Usilnie pracujemy nad tym, żeby jednak Bierzmowanie odbyło się 7 XI, albo w 4 turach, albo w jakimś wielkim kościele, np. w katedrze.
 • Oczywiście nic nie zmieniamy jeśli chodzi o adorację spowiedź.

 

W tygodniu: przygotowania do odpustu.

 • Codziennie po Różańcu Nowenna, wieczorna Msza św. wotywna ku czci św. JP2
 • W piątek o 16.30 zaczynamy 40 godzinne nabożeństwo:
 • Przez ponad 40 godzin będzie adoracja Najświętszego Sakramentu, spowiedzi i rozmaite nabożeństwa, których dokładny program Doświadczenie uczy, że szczególna łaska jest związana zwłaszcza z nocnymi godzinami czuwania.
 • W piątek i w sobote po Mszy św. uwielbienie z JP2

 

Kochani, sytuacja jest wyjątkowa, ale wszyscy jesteśmy zaproszeni do tego żeby patrzeć na naszą historię oczami Boga i mieć do niego pełne zaufanie. Rzeczywiście Bóg potrafi czuwać nad wierzącymi mu i chronić ich od wszelkiego zła.

 

Ale wiara nie zwalnia nas z obowiązku miłości do braci i sióstr. Święty Paweł mówi, że dla miłości braterskiej przenigdy nie uczyni nic, co mogłoby zgorszyć słabszego w wierze brata.

Są wśród nas tacy, którzy są przekonani, że nic im się nie stanie, bo mają wiarę – więc nie muszą nosić maseczek ani zachowywać różnych przepisów. Nie będę ich namawiał na to, żeby nie byli nonszalanccy wobec anioła zarazy. Ale proszę ich, tak jak święty Paweł, dla miłości braterskiej miejcie wzgląd na tych, którzy boją się zarazić. Przez wzgląd na nich drodzy bracia i siostry przynajmniej w kościele zakładajcie maseczki, zachowujcie dystans i dezynfekujcie ręce. Zostawmy na boku dyskusje o sensowności, czy bezsensowności noszenia maseczek i tym, czy epidemia jest, czy jej nie ma – natomiast stosujemy się do przepisów ze względu na miłość braterską. Tak, by do kościoła mogli przychodzić również ci, którzy z lęku przed infekcją na to się nie decydują, obawiając się zarażenia od tych z nas, którzy nie wierzą w epidemię i chodzą bez maseczek. W końcu jesteśmy jedną rodziną więc troszczymy się o siebie wzajemnie.